YDS HAZIRLIK KURSU

YDS HAZIRLIK KURSU

YDS HAZIRLIK KURSU

Telefon: 0212 436 07 77

E-Posta: bagcilarsube@englishtime.com

YDS nedir?

Açılımı Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı olan YDS, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından yapılan merkezi bir dil sınavıdır.

Katılımcıların dilbilgisi, kelime, okuduğunu anlama ve çeviri becerilerini ölçen YDS çoktan seçmeli bir sınavdır. YDS, ilkbahar ve sonbahar olmak üzere yılda iki defa uygulanır. İçinde çeşitli kategorilerden oluşan 80 soru barındıran bu sınavın süresi 180 dakikadır. Yanlış cevapların doğru cevapları götürmediği bir sınav olan YDS’de her soru 1.25 puan değerindedir.

YDS İngilizce dışında Almanca, Fransızca, Arapça, Bulgarca, Farsça, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Yunanca dillerinde de uygulanmaktadır.

YDS sonuçlarının geçerliliği sonucu kullanacağınız alana ve akademik birimin şartlarına göre 2 yıl ile 5 yıl arasında değişmektedir.

Kimler YDS’ye hazırlanır?

Üniversitelerin yüksek lisans ve doktora programlarına başvurmak isteyen adaylardan yabancı dil puanı sunmaları talep edilir.

Yüksek lisans başvurularında (Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği’nde zorunluluk belirtilmemiş olmasına rağmen) adaylardan 50 ve üstü yabancı dil puanına sahip olmaları beklenir. Bu puanın %10’u başvuru sürecinde genel hesaplamaya dahil edilir.

Doktora programlarında ise Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği’ne göre adayların en az 55 yabancı dil puanına sahip olma şartı bulunmaktadır.

Lisansüstü eğitim dışında, akademik kadro alımları, doçentlik başvuruları, akademik yeterlilik ve yükselme süreçlerinde de adayların belirlenen seviyede yabancı dil puanına sahip olmaları şartı bulunmaktadır.

YDS ve YÖKDİL sınavları lisansüstü eğitim, doçentlik sınavı ve akademik yükseltme süreçleri ile sınırlı olmak üzere eşit geçerliliğe sahiptir.

Bunun dışında, yabancı dil testi sonucunun belirli ağırlıklarla katılarak hesaplandığı KPSS puan türleri, 2013 yılından itibaren ÖSYM tarafından uygulanan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) puanı ile ağırlıklandırılarak hesaplanmaktadır. YÖKDİL sınavının KPSS puan türü ile birleştirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle kamu kuruluşlarında çalışan veya kamuda bir pozisyona atanmak için dil puanına sahip olma şartını karşılamaya çalışan adaylar YÖKDİL’e hazırlanmaz, bu puanı YDS ile elde ederler.

E-YDS nedir?

ÖSYM tarafından düzenlenen ve açılımı Elektronik Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı olan E-YDS, standart YDS ile aynı soru sayısı ve içeriğe sahip, fakat uygulaması bilgisayar üzerinden yapılan merkezi bir yabancı dil sınavıdır.

E-YDS, İstanbul, Ankara ve İzmir’de bulunan özel sınav merkezlerinde (yaz aylarında verilen iki aylık ara hariç) her ay uygulanmaktadır.

E-YDS başvuruları internet üzerinden ÖSYM’nin kartlı ödeme sistemi aracılığıyla alınmaktadır (http://odeme.osym.gov.tr). Ekim 2017 itibarıyla Ankara’da 4200, İstanbul’da 432, İzmir’de 120 aday kontenjanı bulunmaktadır. Başvurular açıldıktan sonra kontenjan dolduğunda o ayın sınav başvurusu da sona ermektedir.

E-YDS’nin içeriğinde dinleme, konuşma gibi kısımlar bulunmamaktadır. Soru sayıları ve içeriği YDS ile tamamen aynıdır. Sorular bilgisayar üzerinden okunmakta, işaretleme kullanılan arayüz üzerinden yapılmaktadır. Geçerli olduğu alanlar ve süre bakımından da E-YDS ve YDS arasında bir farklılık bulunmamaktadır.

E-YDS’ye giren bir aday, girdikten sonraki üç ay içerisinde tekrar E-YDS başvurusunda bulunamaz. E-YDS’ye girmiş veya başvurmuş olmak, ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde yapılan standart YDS’ye başvurmaya engel değildir.

E-YDS sonuçları bir gün içerisinde açıklanmaktadır.

E-YDS arayüzünü test etmek için ÖSYM tarafından hazırlanan örnek E-YDS modülünü linke tıklayarak kullanabilirsiniz:

http://esinav.osym.gov.tr/deneme

ÖSYM tarafından hazırlanan yabancı dil sınavları eşdeğerlik tablosunu incelemek için tıklayın:

http://www.osym.gov.tr/Eklenti/101,yabanci-dil-esdegerlikleri-250713pdf.pdf